בובות – לאסוף, לעשות, ובכלל

כשהייתי קטנה, היו לי בובות עשויות ביד, תפורות או סרוגות בידי אמי, קרובות משפחה וחברות של אמי. בגיל חמש הייתי חולה באדמת ומרוב שעמום, גזרתי בגדים עבורי ועבור בובותי מהוילון של חדר המגורים/שינה שבו גרנו. אמי כמובן כעסה מאד, אבל הבינה את יכולותי ומהר מאד למדתי לעזור לה בתפירת כפתורים, תיקון תפרים וכדומה.

בסוף ביה"ס העממי ובגיל העשרה, עשיתי בובות לעצמי ובגדי בובות לחברות ולימים תפרתי בובות לילדיי ולילדי חברים.  בעיתון 'אריאדנה' ariadne   שהוציא לאור הדוד רבא שלי E, היה בשנות השמונים בין שאר המדורים הקבועים של רקימה, סריגה, צינורה, עשיית תחרה, תפירה, אריגה ושונות … גם מדור קבוע בשם 'עשיית בובות' או 'בובות' = 'Poppen maken' או  'Poppen '.  לאחר שיצרתי הרבה בובות בצורת אנוש ובובות של חיות, הפסקתי לעשותן, אם כי במשך השנים עזרתי  מדי פעם לאחרות ליצור בובות.

זוג איכרים הולנדיים סרוגים עם תלבושות תפורות

משפחת גמדים סרוגים הבגדים הינם חלק מגוף הבובות

 

 

 

 

 

 

בשנים האחרונות, גיליתי שבין מכרותי  יש אספניות-בובות והתכבדתי לראות את מבחר בובותיהן. הכרתי גם יוצרת בובות תיאטרון [אני מקווה בקרוב לכתוב עליה ועל 'שחקניה']. כל מי שמטייל/ת בהדר יכול/ה לראות חנויות שמציעות מיגוון של בובות וחברות מספרות ומראות לי שבאינטרנט נמכרות בובות חדשות ו'משומשות'. התרגשתי גם לקבל כמה בובות שנעשו במיוחד עבורי על ידי חברות, ראו רשומתי "אמנות עשיית מתנות" מיום 13 באוגוסט 2011.

יש תחושה שאספנות, מחקר, יצירה וצילום בובות מענין רבים ורבות.  אי אפשר להשאר אדישים לבובות, וכך התחלתי שוב לדפדף במחברות עבודה ישנות, שבתי ועיינתי בפרקים היסטוריים, ותהיתי ביני לביני אם עדיין אני זוכרת/יודעת ליצור בובה באופן כזה או אחר.  אני אוהבת ליצור בובה למישהי/ו מסוים/ת שיאמצו אותה לבית חם ואוהב. כך נולדו בשבועות האחרונים שתי בובות חדשות. הבובה ורדה והבוב  סרגיי . הבובה ורדה תפורה מבד, וממולאת בגרבי ניילון חתוכים ויש לה בגדים ותיק תפורים וצעיף עשוי בצינורה, היא חד-פעמית לא אוכל לעשות עוד אחת כמותה.

הבובה ורדה, חבושה בכובע, עם תיק וצעיף

הבוב סרגיי, הבגדים סרוגים כחלק מגופו

 

 

 

 

 

 

 

 

הבוב סרגיי  סרוג לבוש  כך שבגדיו הם חלק מגופו, ממולא בגרבי ניילון חתוכים. אמי נהגה לסרוג בובות כאלו ואני רושמת כאן את אופן היצירה שלו.

מעלים 32 עיניים בחוט [כרצון העושה] ב'צבע' נעליים [חום או שחור], סורגים 10 שורות בימין. מחליפים ל'צבע מכנסיים' וסורגים 38 שורות אחתבימין ואחת בשמאל [שמאל יהיה הצד הטוב}. מחליפים ל'צבע חולצה' סורגים 3 שורות 1ע' ימין ו1 ע' שמאל [למותניים] ואחר עוברים לסרוג 2 שורות ימין ו2 שורות שמאל, למשך 20 שורות.  עוברים לורוד או שחום [צבע פנים] ןסורגים 8 שורות שורה ימין שורה שמאל  [ימין בצד הנכון]. כעת מחליטים אם רוצים צבע שיער או צבע כובע [אפשר גם לגוון חצי שיער וחצי כובע]  סורגים 8 שורות ותוך כדי סריגה מצמצמים עינים. בשורה השניה סורגים 1 ע, ואחר שתיים יחד וחוזר חלילה , כל גם בשורה ה4, אחכ בשורה ה6 סורגים 2 ע ואת ה3+4 סורגים יחד. כך מפחיתים עד שנשארות 4 עינים. את 4 העיניים קושרים ביחד, אח"כ תופרים את השוליים, יש להקפיד לתפור כל קטע  בצבע שלו. מכינים חומר מילוי, אפשר להשתמש בגרבי נילון ישנים או כל בגד רך ישן חתוך לקרעים קטנים. ממלאים את הראש וקושרים את אזור הצואר. ממלאים את יתר הגוף כעת מנצלים את התפר ושמים אותו באמצע הגב ובעזרת מחט וחוט זהה לחוט 'המכנסיים' תופרים בהידוק, כך שנראה שיש שתי רגליים. אחר מהדקים בצד שני פסים כ'ידיים'. רוקמים עיניים ופה. אם הבוב נועד לתינוק נא לרקום את העיניים בחוט ולא בחרוזים ! חוט רקום אי אפשר לבלוע . אם הוא נועד למבוגר/ת אפשר לתפור חרוזים לעיניים.

בובת הגומי המתועשת שקבלתי ב1951

כמו שכתבתי לעיל, כשהייתי קטנה נעשו רב בובותי בידי נשים אוהבות. בגיל 6-7 קבלתי בפעם הראשונה בובה מתועשת, מחומר דמוי גומי [שעם השנים השחיר ואחר התיבש ו'נשבר'] שיכלה לעצום ולפקוח עיניים [עיניה היו מחוברות למשקולת], ואם נתנו לה לשתות מים היא גם 'הרטיבה' את תחתוניה. גרתי אז בקבוץ וכל הילדים רצו לשחק בה. בובה שניה שקבלתי אז שלחה לי חברתה הטובה של אמי לישייה דה-האן-פט, בוב סרוג והוא עדיין גר אתנו, צעיר ויפה כמו ביום שקבלתי אותו

זהו הבוב שקבלתי בגיל 6

.

 

 

עשיית בובות, הינה מלאכה עתיקה מאד, למעשה איננו יודעים אם הפסלונים הקדומים של אלילות שונות אולי היו בובות משחק או תחליף קרבן לאלוהויות הקדומות. רחל אמנו גנבה תרפים שאחד מהפירושים להם הוא 'פסלונים אלילי הבית או קמיעות לפריון ובריאות'. אנשים יצרו בובות לצרכי משחק או פולחן ממה שמצאו בסביבתם.

בובות מציציות וילונות

כף בישול מעץ קצת צבע ופיסות בד = בובות מרקדות

בובות קש למשחק וגם כשי פולחני וקמיע לתבואה

דב מתלבש בבגדים 'סקוטיים'

כשמתבוננים בבובות היסטוריות ולמעשה גם בעכשוויות, רואים שהן אינן תמיד בעלות מראה שלם של

בובה שראשה עשוי מתפוח עץ מיובש

אנוש או חיה, לעיתים הן רק ראש עם משהו דמוי רגליים וידיים, מספיק שהמקבל/ת יראו בהם בובה. בובות נוצרו עם  ראש מאגוז,  מביצה שרוקנה מתוכנה, תפוח מיובש או אפילו סתם עם פיסת בד מקופלת ומכווצת. אין סוף לדמיון האנושי.

ראש מעיסת נייר . עם תסרוקת תקופתית לעשיית בובה

 

 

 

בובה שפניה ובגדיה רקומים

בובה קלועה מקש לחגיגות הקציר

בובת חתול עשויה משאריות בד ותחרה

מעצבי-אופנה תפרו דגם מוקטן של יצירתם, הלבישו אותן על בובות , כדי לפרסם את עיצובי הבגדים שלהם.

 

 

 

ביבליוגרפיה חלקית

עיתוני אריאדנה Ariadne ישנים

מחברות עבודה שלי.

Cross Stitchery, Jo Ippololito Christensen, Little Craft Book Series, Sterling, 1973.

Fashion Miniature, The Gallery of English Costume, Committe of the Corporation of Manchester, 1970.

Easy to make Puppets, Joy Gammon, Brockhampton Press , 1996.

Cloth Dolls, how to make them, Miriam Gourly, The Quilt Digeat Press, 1996 printing.

The Complete book of straw craft and corn dollies, techniques and projects, Doris Johnson & Alec Coker ,  Dover Publications, 1987

The Family Creative Workshop,  Vol. costumes -embroidery , Plenary Publications International Inc. New York, 1975

Creative embroidery, Joan Nicholson, Sterling Publishing, MCMLX

Dolls of the Art Deco Era 1910- 1940, Susanna Oroyan, C&T publishing, 2004

The Doll By Contemporary Artists, Krystyna Poray Goddu & Wendy Lavitt, Abbeville Press, 1995

Print Friendly, PDF & Email
פורסם בקטגוריה אוספים, אמנות סיבים, אמנות שלי, כללי, מלאכת מחשבת, ממצלמתי, משפחוגרפיה, תדמית מדומיינת, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

13 תגובות על בובות – לאסוף, לעשות, ובכלל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.